Paris 2024 Olympics

The Olympic Games Paris 2024 will take place in France from 26 July to 11 August. Check out the schedule for Olympics Paris 2024.

DateOLYMPICS 2024Medal Events
Wednesday 24 July 2024Football: 1500-2300: M group stage (8 matches)
Wednesday 24 July 2024Rugby sevens: 1530-2200: M pool rounds
Thursday 25 July 2024Archery: 0930-1230: W ranking round; 1415-1715: M ranking round
Thursday 25 July 2024Football: 1700-2300: W group stage (6 matches)
Thursday 25 July 2024Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)
Thursday 25 July 2024Rugby sevens: 1400-1700: M pool rounds; 2000-2300: M placement matches, quarters
Friday 26 July 2024Opening Ceremony
Friday 26 July 2024Best of the Opening Ceremonies
Saturday 27 July 2024Artistic gymnastics: 1100-1330; 1530-1800; 2000-2230: M qualifications
Saturday 27 July 2024Badminton: 0830-1200: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W singles & doubles group stage14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Basketball: 1100-1515: M group phase (2 matches); 1715-1900: M group phase (1 match); 2100-2245: M group phase (1 match)14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Beach volleyball: 1400-1600: M/W preliminary phase (2 matches); 1800-2000: M/W preliminary phase (2 matches); 2200-0000: M/W preliminary phase (2 matches)14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Boxing: 1530-1755: W 54kg, W 60kg, M 63.5kg, M 80kg round of 32 or round of 16; 2000-2255: W 54kg, W 60kg, M 63.5kg, M 80kg round of 32 or round of 1614 gold medal events
Saturday 27 July 2024Canoe slalom: 1500-1910: M C1 heats, W K1 heats14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Diving: 1100-1200: W synchro 3m springboard final14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Equestrian: 0930-1830: Eventing dressage14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Fencing: 1000-1640: W épée, M sabre through quarters; 1900-2250: W épée, M sabre semis, medal finals14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Football: 1500-2300: M group stage (8 matches)14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: M/W pool stage (2 matches); 1730-2230: M/W pool stage (2 matches)14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Judo: 1000-1400: W -48kg, M -60kg elimination rounds; 1600-1900: W -48kg, M -60kg medal rounds14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Road cycling: 1430-1830: M/W ind. time trial finals14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Rowing: 0900-1310: M single sculls, W single sculls, M double sculls, W double sculls, M quadruple sculls, W quadruple sculls heats14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Rugby sevens: 1430-2045: M placement matches, semis, medal finals14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Shooting: 0900-1345: M/W 10m air pistol, Mixed team 10m air rifle qualification; 1030-1150: Mixed team 10m air rifle finals14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Skateboard: 1200-1530: M street preliminaries; 1700-1900: M street medal final14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Surfing: 1900-0430 (0700-1630 Tahiti time): M/W round 114 gold medal events
Saturday 27 July 2024Swimming: 1100-1300: W 100m fly, W 400m free, M 100m breast, M 400m free, W 4x100m free relay, M 4x100m free relay heats; 2030-2230: W 100m fly semis, M 400m free, W 400m free finals, M 100m breast semis, W 4x100m free relay, M 4x100m free relay finals14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Table tennis: 1500-1800: M/W singles preliminary round, Mixed doubles round of 16; 2000-2300: M/W singles round 114 gold medal events
Saturday 27 July 2024Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, doubles14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round14 gold medal events
Saturday 27 July 2024Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)14 gold medal events
Sunday 28 July 2024Archery: 0930-1105: W team eliminations; 1415-1755: W team medal rounds
Sunday 28 July 2024Artistic gymnastics: 0930-1320; 1450-1630; 1800-1940; 2110-2250: W qualifications13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Badminton: 0830-1200: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W/Mixed singles & doubles group stage13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Basketball: 1100-1515: M/W group phase (2 matches); 1715-1900: M/W group phase (1 match); 2100-2245: M/W group phase (1 match)13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Boxing: 1100-1310: W 50kg, W 66kg, M 51kg, M 57kg, M 71kg, M 92kg round of 32 or round of 16; 1530-1740: W 50kg, W 66kg, M 51kg, M 57kg, M 71kg, M 92kg round of 32 or round of 16; 2000-2210: W 50kg, W 75kg, M 71kg, M 92kg round of 32 or round of 1613 gold medal events
Sunday 28 July 2024Canoe slalom: 1530-1850: W K1 semis, finals13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Equestrian: 1030-1530: Eventing cross-country13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Fencing: 0930-1650: M épée, W foil through quarters; 1900-2310: M épée, W foil semis, medal finals13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Football: 1700-2300: W group stage (6 matches)13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: M pool stage (2 matches); 1730-223013 gold medal events
Sunday 28 July 2024Judo: 1000-1400: W -52kg, M -66kg elimination rounds; 1600-1900: W -52kg, M -66kg medal rounds13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Mountain bike: 1400-1630: W cross-country final13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Rowing: 0900-1310: W single sculls, M single sculls, W double sculls, M double sculls repechage, W coxless pair, M coxless pair, W lightweight double sculls, M lightweight double sculls, W coxless four, M coxless four heats13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Rugby sevens: 1530-2200: W pool rounds13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Shooting: 0915-1230: M/W 10m air rifle qualification; 0930-1305: M/W 10m air pistol finals13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Skateboard: 1200-1530: W street preliminaries; 1700-1900: W street medal final13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Surfing: 1900-0430 (0700-1630 Tahiti time): M/W round 213 gold medal events
Sunday 28 July 2024Swimming: 1100-1300: M 200m free, M 400m IM, W 100m breast, M 100m back, W 200m free heats; 2030-2230: M 400m IM, W 100m fly finals, M 200m free, W 100m breast, M 100m back semis, M 100m breast final, W 200m free semis13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Table tennis: 1000-1400: M/W singles round 1; 1600-1800: Mixed doubles quarters; 2000-2300: M/W singles round 113 gold medal events
Sunday 28 July 2024Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, doubles13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Play13 gold medal events
Sunday 28 July 2024Incredible skateboard tricks13 gold medal events
Monday 29 July 2024Archery: 0930-1105: M team eliminations; 1415-1755: M team medal rounds
Monday 29 July 2024Artistic gymnastics: 1730-2030: M team final18 gold medal events
Monday 29 July 2024Badminton: 0830-1200: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W/Mixed singles & doubles group stage18 gold medal events
Monday 29 July 2024Basketball: 1100-1515: W group phase (2 matches); 1715-1900: W group phase (1 match); 2100-2245: W group phase (1 match)18 gold medal events
Monday 29 July 2024Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)18 gold medal events
Monday 29 July 2024Boxing: 1100-1310: W 60kg, M 63.5kg, M +92kg round of 32 or round of 16; 1530-1740: W 60kg, M 63.5kg, M +92kg round of 32 or round of 16; 2000-2210: W 60kg, M 63.5kg, M +92kg round of 32 or round of 1618 gold medal events
Monday 29 July 2024Canoe slalom: 1530-1830: M C1 semis, finals18 gold medal events
Monday 29 July 2024Diving: 1100-1200: M synchro 10m platform final18 gold medal events
Monday 29 July 2024Equestrian: 1100-1630: Eventing jumping team final, eventing jumping ind. final18 gold medal events
Monday 29 July 2024Fencing: 0930-1650: M foil, W sabre through quarters; 1900-2310: M foil, W sabre semis, medal finals18 gold medal events
Monday 29 July 2024Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)18 gold medal events
Monday 29 July 2024Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: W pool stage (2 matches); 1730-223018 gold medal events
Monday 29 July 2024Judo: 1000-1400: W -57kg, M -73kg elimination rounds; 1600-1900: W -57kg, M -73kg medal rounds18 gold medal events
Monday 29 July 2024Mountain bike: 1400-1630: M cross-country final18 gold medal events
Monday 29 July 2024Rowing: 0930-1220: M single sculls, W single sculls semis E/F, M coxless pair, W pais, M lightweight double sculls, W lightweight double sculls, M quadruple sculls, W quadruple sculls repechage, M eight, W eight heats18 gold medal events
Monday 29 July 2024Rugby sevens: 1400-1700: W pool rounds; 2000-2300: W placement matches, quarters18 gold medal events
Monday 29 July 2024Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff18 gold medal events
Monday 29 July 2024Shooting: 0915-1305: Mixed team 10m air pistol qualification, M/W 10m air rifle finals; 0900-1400: M trap qualification day 118 gold medal events
Monday 29 July 2024Surfing: 1900-0430 (0700-1630 Tahiti time): M/W round 318 gold medal events
Monday 29 July 2024Swimming: 1100-1300: W 400m IM, W 100m back, M 800m free heats; 2030-2230: W 400m IM, M 200m free finals, W 100m back semis, M 100m back, W 100m breast, W 200m free finals18 gold medal events
Monday 29 July 2024Table tennis: 1000-1400: M/W singles round 1; 1600-1800: Mixed doubles semis; 2000-2300: M/W singles round 218 gold medal events
Monday 29 July 2024Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, M/W/Mixed doubles18 gold medal events
Monday 29 July 2024Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round18 gold medal events
Monday 29 July 2024Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)18 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Archery: 1200-1555: M/W ind. eliminations; 1745-2025: M/W ind. eliminations
Tuesday 30 July 2024Artistic gymnastics: 1815-2030: W team final14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Badminton: 0830-1200: M/W singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W singles & doubles group stage14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Basketball: 1100-1515: M group phase (2 matches); 1715-1900: M group phase (1 match); 2100-2245: M group phase (1 match)14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Basketball 3X3: 1730-1930: M/W pool round (4 matches); 2100-2300: M/W pool round (4 matches)14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024BMX freestyle: 1325-1630: M/W seeding round14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Boxing: 1100-1340: W 54kg, W 57kg, M 51kg, M 80kg round of 32 or round of 16; 1530-1810: W 54kg, W 57kg, M 51kg, M 80kg round of 32 or round of 16; 2000-2240: W 54kg, W 57kg, M 51kg, M 80kg round of 32 or round of 1614 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Canoe slalom: 1500-1910: M K1 heats, W C1 heats14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Equestrian: 1100-1630: Dressage Grand Prix qualifier14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Fencing: 1200-1730: W épée team through semis, placement matches; 1930-2140: W épée team medal finals14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Football: 1500-2300: M group stage (8 matches)14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: M pool stage (2 matches)14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Judo: 1000-1400: W -63kg, M -81kg elimination rounds; 1600-1900: W -63kg, M -81 kg medal rounds14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Rowing: 0930-1150: W single sculls, M single sculls quarters, W double sculls, M double sculls semis, W four, M four repechage14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Rugby sevens: 1430-2045: W placement matches, semis, medal finals14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Shooting: 0930-1050: Mixed team 10m air pistol finals; 0900-1705: W trap qualification day 1, M trap qualification day 2 and finals14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Surfing: 1900-0515 (0700-1715 Tahiti time): M/W quarters, semis, finals14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Swimming: 1100-1300: W 200m fly, M 100m free, W 1500m free, W 100m free, M 200m breast, M 4x200m free relay heats; 2030-2230: M 100m free, W 200m fly semis, W 100m back, M 800m free finals, W 100m free, M 200m breast semis, M 4x200m free relay final14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Table tennis: 1000-1200: M/W singles round 2; 1330-1600: Mixed doubles medal finals14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, M/W/Mixed doubles14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Triathlon: 0800-1030: M ind. final14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Play14 gold medal events
Tuesday 30 July 2024Rookie of the year Gabriela Bryan: I want to compete in the Olympics at Teahupo’o fo…14 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Archery: 1200-1555: M/W ind. eliminations; 1745-2025: M/W ind. eliminations
Wednesday 31 July 2024Artistic gymnastics: 1730-2015: M ind. all-around final17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Badminton: 0830-1200: M/W singles group stage; 1400-1730: M/W singles group stage; 1930-2300: M/W singles group play stage, Mixed doubles quarters17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Basketball: 1100-1515: M/W group phase (2 matches); 1715-1900: M/W group phase (1 match); 2100-2245: M/W group phase (1 match)17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Basketball 3X3: 1730-1930: M/W pool round (4 matches); 2100-2300: M/W pool round (4 matches)17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024BMX freestyle: 1310-1630: M/W final17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Boxing: 1100-1325: W 60kg quarters, W 66kg, M 57kg, M 71kg round of 32 or round of 16; 1530-1810: W 60kg quarters, W 66kg, M 57kg, M 71kg round of 32 or round of 16; 2000-2225: W 60kg quarters, W 66kg, M 57kg, M 71kg round of 32 or round of 1617 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Canoe slalom: 1530-1830: W C1 semis, finals17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Diving: 1100-1200: W synchro 10m platform final17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Equestrian: 1000-1530: Dressage Grand Prix qualifier17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Fencing: 1200-1730: M sabre team through semis, placement matches; 1930-2140: M sabre team medal finals17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Football: 1700-2300: W group stage (6 matches)17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: M/W pool stage (2 matches); 1730-2230: M/W pool stage (2 matches)17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Judo: 1000-1400: W -70kg, M -90kg elimination rounds; 1600-1900: W -70kg, M -90kg medal rounds17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Rowing: 0930-1310: M lightweight double sculls, W lightweight double sculls final C, M single sculls, W single sculls semis C/D, M coxless pair, W coxless pair, M lightweight double sculls, W lightweight double sculls semis, M quadruple sculls, W quadruple sculls final B and medal final17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Shooting: 0900-1030: M 50m rifle 3 pos. qualification; 0900-1705: W trap qualification day 2 and finals17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Surfing: Reserve day17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Swimming: 1100-1300: W 200m breast, M 200m back, W 200m fly heats; 2030-2230: W 100m free, M 200m fly finals, W 200m fly semis, W 1500m free final, M 200m back, W 200m breast, M 200m breast, M 100m free finals17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Table tennis: 1000-1300: M/W singles round 2; 1500-1800: M/W singles round 3; 2000-2300: M/W singles round 317 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (outside courts): M singles, W/Mixed doubles17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Triathlon: 0800-1040: W ind. final17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round17 gold medal events
Wednesday 31 July 2024Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)17 gold medal events
Thursday 1 August 2024Archery: 0930-1325: M/W ind. eliminations; 1530-1925: M/W ind. eliminations18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Artistic gymnastics: 1815-2025: W ind. all-around final18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Athletics (track and field): 0730-0905: M 20km race walk final; 0920-1105: W 20km race walk final18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Badminton: 0830-1100: M singles round of 16, W doubles quarters; 1300-1630: M doubles quarters, M singles round of 16; 1830-2200: W singles round of 16, Mixed doubles semis18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Basketball: 1100-1515: W group phase (2 matches); 1715-1900: W group phase (1 match); 2100-2245: W group phase (1 match)18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Basketball 3X3: 0900-1100: M/W pool round (4 matches); 1230-1430: M/W pool round (4 matches); 1800-2000: M/W pool round (4 matches); 2130-2330: M/W pool round (4 matches)18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)18 gold medal events
Thursday 1 August 2024BMX racing: 2000-2220: M/W quarters and last-chance runs18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Boxing: 1100-1325: W 50kg, W 75kg round of 32 or round of 16, W 54kg, M 63.5kg, M 92kg quarters; 1530-1810: W 50kg, W 75kg round of 32 or round of 16, W 54kg, M 63.5kg, M 92kg quarters; 2000-2225: W 50kg, W 75kg round of 32 or round of 16, W 54kg, M 63.5kg, M 92kg quarters18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Canoe slalom: 1530-1835: M K1 semis, finals18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Equestrian: 1100-1400: Jumping team qualifier18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Fencing: 1000-1710: W foil team through semis, placement matches; 1910-2200: W foil team medal finals18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Golf: 0900-1800: M golf round 118 gold medal events
Thursday 1 August 2024Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: W pool stage (2 matches); 1730-223018 gold medal events
Thursday 1 August 2024Judo: 1000-1400: W -78kg, M -100kg elimination rounds; 1600-1900: W -78kg, M -100kg medal rounds18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Rowing: 0930-1240: W single sculls, M single sculls semis, W eight, M eight repechage, W double sculls, M double sculls, W coxless four, M coxless four final B, W double sculls, M double sculls, W coxless four, M coxless four medal final18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Sailing: 1200-1900: M/W skiff medal races, M/W windsurfing, dinghy18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Shooting: 0930-1050: M 50m rifle 3 pos. finals; 1200-1330: W 50m rifle 3 pos. qualification18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Surfing: Reserve day18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Swimming: 1100-1300: W 200m back, M 50m free, M 200m IM, W 4x200m free relay heats; 2030-2230: W 200m fly, M 200m back finals, M 50m free semis, W 200m breast final, W 200m back, M 200m IM semis, W 4x200m free relay final18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Table tennis: 1000-1300: M/W singles quarters; 1500-1800: M/W singles quarters; 2000-2300: M/W singles quarters18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M singles quarters, W singles semis; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M singles quarters, W singles semis; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M singles quarters, W/Mixed doubles semis; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): W/Mixed doubles semis18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Play18 gold medal events
Thursday 1 August 2024Women’s all-around highlights | Tokyo Replays18 gold medal events
Friday 2 August 2024Archery: 0930-1205: Mixed team eliminations; 1415-1725: Mixed team medal rounds23 gold medal events
Friday 2 August 2024Athletics (track and field): 1005: M decathlon 100m; 1010: M hammer throw qualification A; 1015: W high jump qualification; 1035: W 100m preliminary round; 1055: M decathlon long jump; 1105: M 1500m round 1; 1135: M hammer throw qualification B; 1150: W 100m round 1; 1215: M decathlon shot put; 1800: M decathlon high jump; 1810: W 5000m round 1; 1815: W triple jump qualification; 1855: W discus throw qualification A; 1910: Mixed 4x400m relay round 1; 1945: W 800m round 1; 2010: M shot put qualification; 2020: W discus throw qualification B; 2050: M decathlon 400m; 2120: M 10,000m final23 gold medal events
Friday 2 August 2024Badminton: 0830-1300: M/W doubles semis; 1500-2230: M singles quarters, Mixed doubles medal matches23 gold medal events
Friday 2 August 2024Basketball: 1100-1515: M group phase (2 matches); 1715-1900: M group phase (1 match); 2100-2245: M group phase (1 match)23 gold medal events
Friday 2 August 2024Basketball 3X3: 0900-1100: M/W pool round (4 matches); 1230-1430: M/W pool round (4 matches); 1730-1930: M/W pool round (4 matches); 2100-2300: M/W pool round (4 matches)23 gold medal events
Friday 2 August 2024Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)23 gold medal events
Friday 2 August 2024BMX racing: 2000-2230: M/W semis and finals23 gold medal events
Friday 2 August 2024Boxing: 1530-1810: W 57kg round of 32 or round of 16, M 51kg, M 80kg, M +92kg quarters; 2000-2240: W 57kg round of 32 or round of 16, M 51kg, M 80kg, M +92kg quarters23 gold medal events
Friday 2 August 2024Diving: 1100-1200: M synchro 3m springboard final23 gold medal events
Friday 2 August 2024Equestrian: 1400-1630: Jumping team final23 gold medal events
Friday 2 August 2024Fencing: 1200-1730: M épée team through semis, placement matches; 1930-2140: M épée team medal finals23 gold medal events
Friday 2 August 2024Football: 1500-0000: M quarters (4 matches)23 gold medal events
Friday 2 August 2024Golf: 0900-1800: M golf round 223 gold medal events
Friday 2 August 2024Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)23 gold medal events
Friday 2 August 2024Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: M pool stage (2 matches); 1730-223023 gold medal events
Friday 2 August 2024Judo: 1000-1400: W +78kg, M +100kg elimination rounds; 1600-1900: W +78kg, M +100kg medal rounds23 gold medal events
Friday 2 August 2024Rowing: 0930-1250: M single sculls, W single sculls finals F/E/D, M coxless pair, W coxless pair, M lightweight double sculls, W lightweight double sculls final B, M coxless pair, W coxless pair, M lighweight double sculls, W lightweight double sculls medal final23 gold medal events
Friday 2 August 2024Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing medal series, M/W/Mixed dinghy23 gold medal events
Friday 2 August 2024Shooting: 0900-1400: W 25m pistol qualification; 0930-1050: W 50m rifle 3 pos. finals; 0900-1400: M skeet qualification day 123 gold medal events
Friday 2 August 2024Surfing: Reserve day23 gold medal events
Friday 2 August 2024Swimming: 1100-1300: M 100m fly, W 200m IM, W 800m free, Mixed 4x100m medley relay heats; 2030-2230: M 50m free, W 200m back, M 200m IM finals, M 100m fly, W 200m IM semis23 gold medal events
Friday 2 August 2024Table tennis: 1000-1200: M/W singles semis; 1330-1530: M/W singles semis23 gold medal events
Friday 2 August 2024Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M singles semis, W singles bronze medal final; 1900-2330 (Court Philippe Chartrier): M singles semis, Mixed doubles gold medal final; 1200-1700 (Court Suzanne Lenglen): M/Mixed doubles bronze medal final23 gold medal events
Friday 2 August 2024Trampoline gymnastics: 1200-1430: W final; 1800-2030: M final23 gold medal events
Friday 2 August 2024Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round23 gold medal events
Friday 2 August 2024Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)23 gold medal events
Saturday 3 August 2024Archery: 0930-1115: W ind. eliminations; 1300-1520: W ind. medal rounds28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Artistic gymnastics: 1530-1800: M floor, W vault, M pommel horse finals28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Athletics (track and field): 1005: M decathlon 110m hurdles; 1010: M pole vault qualification; 1035: M 100m preliminary round; 1055: M decathlon discus throw A; 1110: W 800m repechage; 1145: M 100m round 1; 1200: M decathlon discus throw B; 1340: M decathlon pole vault; 1910: M decathlon javelin throw A; 1915: M 1500m repechage; 1935: M shot put final; 1950: W 100m semis; 2010: M decathlon javelin throw B; 2020: W triple jump final; 2055: Mixed 4x400m relay final; 2120: W 100m final; 2145: M decathlon 1500m final28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Badminton: 0830-1300: W singles quarters; 1500-1730: W doubles medal matches28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Basketball: 1100-1515: M/W group phase (2 matches); 1715-1900: M/W group phase (1 match); 2100-2245: M/W group phase (1 match)28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Basketball 3X3: 1730-1930: W Pool round (4 matches); 2130-2230: W Play-in round (2 matches)28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1600-1900: M/W preliminary phase or lucky loser round (3 matches); 2100-0000: M/W lucky loser round (3 matches)28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Boxing: 1530-1755: W 50kg, W 66kg, M 57kg, M 71kg quarters, W 60kg semis; 2000-2225: W 50kg, W 66kg, M 57kg, M 71kg quarters, W 60kg semis28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Canoe slalom: 1530-1915: M/W kayak cross single Round 1 and repechage28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Equestrian: 1000-1630: Dressage Grand Prix Special team final28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Fencing: 1130-1700: W sabre team through semis, placement matches; 1900-2110: W sabre team medal finals28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Football: 1500-0000: W quarters (4 matches)28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Golf: 0900-1800: M golf round 328 gold medal events
Saturday 3 August 2024Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: W pool stage (2 matches)28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Judo: 0800-1400: Mixed team elimination rounds, repechage, semis; 1600-1900: Mixed team medal rounds28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Road cycling: 1100-1815: M road race28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Rowing: 0930-1140: W single sculls, M single sculls finals C/B and medal final, W eight, M eight medal final28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Sailing: 1200-1900: M/W/Mixed dinghy, Mixed multihull28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Shooting: 0930-1050: W 25m pistol finals; 0900-1705: W skeet qualification day 1, M skeet qualification day 2 and finals28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Surfing: Reserve day28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Swimming: 1100-1300: W 50m free, M 1500m free, M 4x100m medley relay, W 4x100m medley relay heats; 2030-2230: M 100m fly final, W 50m free semis, W 200m IM, W 800m free, Mixed 4x100m medley relay finals28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Table tennis: 1330-1600: W singles medal finals28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Tennis: 1200-1900 (Court Philippe Chartrier): M singles bronze medal final, W singles, M doubles gold medal finals28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Play28 gold medal events
Saturday 3 August 2024Athletics Women’s 100m Final | Tokyo 2020 Replays28 gold medal events
Sunday 4 August 2024Archery: 0930-1115: M ind. eliminations; 1300-1520: M ind. medal rounds20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Artistic gymnastics: 1500-1740: M rings, W uneven bars, M vault finals20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Athletics (track and field): 1005: W 3000m steeplechase round 1; 1020: W hammer throw qualification A; 1055: W 200m round 1; 1100: M long jump qualification; 1145: W hammer throw qualification B; 1150: M 110m hurdles round 1; 1235: W 400m hurdles round 1; 1905: M 400m round 1; 1950: W high jump final; 2000: M 100m semis; 2030: M hammer throw final; 2035: W 800m semis; 2110: M 1500m semis; 2150: M 100m final20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Badminton: 0830-1300: M/W singles semis; 1500-1730: M doubles medal matches20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Basketball: 1100-1515: W group phase (2 matches); 1715-1900: W group phase (1 match); 2100-2245: W group phase (1 match)20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Basketball 3X3: 1730-1930: M pool round (4 matches); 2130-2230: M Play-in round (2 matches)20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Beach volleyball: 0900-1100: M/W round of 16 (2 matches); 1300-1500: M/W round of 16 (2 matches); 1700-1900: M/W round of 16 (2 matches); 2100-2300: M/W round of 16 (2 matches)20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Boxing: 1100-1325: W 57kg, W 75kg quarters, W 54kg, M 51kg, M 63.5kg, M 80kg, M 92kg semis; 1530-1755: W 57kg, W 75kg quarters, W 54kg, M 51kg, M 63.5kg, M 80kg, M 92kg semis20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Canoe slalom: 1530-1725: M/W kayak cross single heats20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Equestrian: 1000-1400: Dressage Grand Prix Freestyle ind. final20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Fencing: 1000-1710: M foil team through semis, placement matches; 1910-2200: M foil team medal finals20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Golf: 0900-1830: M golf round 4 (medal final)20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Hockey: 1000-1500: M quarters (2 matches); 1730-2230: M quarters (2 matches)20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Road cycling: 1400-1845: W road race20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Rowing: Reserve day20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Sailing: 1200-1900: M/W Kite, M/W/Mixed dinghy, Mixed multihull20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Shooting: 0900-1700: M 25m rapid fire pistol qualification; 0930-1705: W skeet qualification day 2 and finals20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Surfing: Reserve day20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Swimming: 1830-2030: W 50m free, M 1500m free, M 4x100m medley relay, W 4x100m medley relay finals20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Table tennis: 1330-1600: M singles medal finals20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Tennis: 1200-1900 (Court Philippe Chartrier): W doubles bronze, gold medal finals, M singles gold medal final20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round20 gold medal events
Sunday 4 August 2024Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)20 gold medal events
Monday 5 August 2024Artistic gymnastics: 1145-1515: M parallel bars, W balance beam, M horizontal bar, W floor finals17 gold medal events
Monday 5 August 2024Artistic swimming: 1930-2100: Team technical routine17 gold medal events
Monday 5 August 2024Athletics (track and field): 1005: M 400m hurdles round 1; 1010: M discus throw qualification A; 1040: W pole vault qualification; 1050: W 400m hurdles repechage; 1120: M 400m repechage; 1135: M discus throw qualification B; 1155: W 400m round 1; 1250: W 200m repechage; 1900: M pole vault final; 1904: M 3000m steeplechase round 1; 1955: M 200m round 1; 2035: W discus throw final; 2045: W 200m semis; 2110: W 5000m final; 2145: W 800m final17 gold medal events
Monday 5 August 2024Badminton: 0945-1230: W singles medal matches; 1430-1730: M singles medal matches17 gold medal events
Monday 5 August 2024Basketball 3X3: 1730-1930: M/W semis; 2100-2330: M/W medal finals17 gold medal events
Monday 5 August 2024Beach volleyball: 0900-1100: M/W round of 16 (2 matches); 1300-1500: M/W round of 16 (2 matches); 1700-1900: M/W round of 16 (2 matches); 2100-2300: M/W round of 16 (2 matches)17 gold medal events
Monday 5 August 2024Canoe slalom: 1530-1730: M/W kayak cross semis, finals17 gold medal events
Monday 5 August 2024Diving: 1000-1210: W 10m platform preliminary; 1500-1700: W 10m platform semis17 gold medal events
Monday 5 August 2024Equestrian: 1400-1800: Jumping ind. qualifier17 gold medal events
Monday 5 August 2024Football: 1800-2100; 2100-0000: M semis17 gold medal events
Monday 5 August 2024Hockey: 1000-1500: W quarters (2 matches); 1730-2230: W quarters (2 matches)17 gold medal events
Monday 5 August 2024Sailing: 1200-1900: M/W Kite, M/W/Mixed dinghy, Mixed multihull17 gold medal events
Monday 5 August 2024Shooting: 0930-1050: M 25m rapid fire pistol finals; 0900-1635: Mixed team skeet qualification and finals17 gold medal events
Monday 5 August 2024Sport climbing: 1000-1400: M boulder/lead semis (boulder), W speed qualification17 gold medal events
Monday 5 August 2024Table tennis: 1000-1300: M/W team round of 16; 1500-1800: M/W team round of 16; 2000-2300: M/W team round of 1617 gold medal events
Monday 5 August 2024Track cycling: 1700-2020: M team sprint qualifying, M team pursuit qualifying, W team sprint qualifying, first round, medal finals17 gold medal events
Monday 5 August 2024Triathlon: 0800-1010: Mixed team relay final17 gold medal events
Monday 5 August 2024Volleyball: 0900-1130: M quarters; 1300-1530: M quarters; 1700-1930: M quarters; 2100-2330: M quarters17 gold medal events
Monday 5 August 2024Water polo: 1200-1630: M preliminary round (3 matches); 1830-2300: M preliminary round (3 matches)17 gold medal events
Monday 5 August 2024Wrestling: 1500-1700: M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg round of 16, quarters; 2100-2200: M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg semis17 gold medal events
Monday 5 August 2024Play17 gold medal events
Monday 5 August 2024Armand Duplantis: flying high and smashing records | Wait For It Tokyo 202017 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Artistic swimming: 1930-2100: Team free routine15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Athletics (track and field): 1005: W 1500m round 1; 1020: M javelin throw qualification A; 1050: M 110m hurdles repechage; 1115: W long jump qualification; 1120: W 400m repechage; 1150: M javelin throw qualification B; 1200: M 400m hurdles repechage; 1230: M 200m repechage; 1935: M 400m semis; 1955: W hammer throw final; 2007: W 400m hurdles semis; 2015: M long jump final; 2050: M 1500m final; 2110: W 3000m steeplechase final; 2140: W 200m final15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Basketball: 1100-1300: M quarters; 1430-1630: M quarters; 1800-2000: M quarters; 2130-2330: M quarters15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Beach volleyball: 1700-1900: M/W quarters (2 matches); 2100-2300: M/W quarters (2 matches)15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Boxing: 2130-2330: W 50kg, W 66kg, M 71kg semis, W 60kg final15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Canoe sprint: 0930-1450: M C2 500m, M K1 1000m, M K4 500m, W C2 500m, W K1 500m, W K4 500m heats and quarters15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Diving: 1000-1200: M 3m springboard preliminary; 1500-1700: W 10m platform final15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Equestrian: 1000-1230: Jumping ind. final15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Football: 1800-2100; 2100-0000: W semis15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Handball: 0930-1130: W quarters; 1330-1530: W quarters; 1730-1930: W quarters; 2130-2330: W quarters15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Hockey: 1400-1600: M semis; 1900-2100: M semis15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Sailing: 1200-1900: M/W dinghy medal races, M/W Kite, Mixed dinghy, Mixed multihull15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Skateboard: 1230-1600: W park preliminaries; 1730-1900: W park medal final15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Sport climbing: 1000-1400: W boulder/lead semis (boulder), M speed qualification15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Table tennis: 1000-1300: M/W team round of 16; 1500-1800: M/W team quarters; 2000-2300: M/W team quarters15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Track cycling: 1730-2030: M team sprint first round, medal finals, M team pursuit first round, W team pursuit qualifying15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Volleyball: 0900-1130: W quarters; 1300-1530: W quarters; 1700-1930: W quarters; 2100-2330: W quarters15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Water polo: 1400-1700: W quarters (2 matches); 1900-2200: W quarters (2 matches)15 gold medal events
Tuesday 6 August 2024Wrestling: 1100-1330: M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg repechage, M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg semis, M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg medal finals15 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Artistic swimming: 1930-2115: Team acrobatic routine (medal final)21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Athletics (track and field): 0730-1050: Marathon race walk mixed relay final; 1005: M high jump qualification; 1015: W 100m hurdles round 1; 1025: W javelin throw qualification A; 1100: M 5000m round 1; 1145: M 800m round 1; 1150: W javelin throw qualification B; 1235: W 1500m repechage; 1900: W pole vault final; 1905: M 110m hurdles semis; 1915: M triple jump qualification; 1935: M 400m hurdles semis; 2002: M 200m semis; 2025: M discus throw final; 2045: W 400m semis; 2120: M 400m final; 2140: M 3000m steeplechase final21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Basketball: 1100-1300: W quarters; 1430-1630: W quarters; 1800-2000: W quarters; 2130-2330: W quarters21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Beach volleyball: 1700-1900: M/W quarters (2 matches); 2100-2300: M/W quarters (2 matches)21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Boxing: 2130-2330: W 57kg, M +92kg semis, M 63.5kg, M 80kg final21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Canoe sprint: 0930-1510: M C1 1000m, M K2 500m, W C1 200m, W K2 500m heats and quarters21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Diving: 1000-1200: M 3m springboard semis; 1500-1700: W 3m springboard preliminary21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Golf: 0900-1800: W golf round 121 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Handball: 0930-1130: M quarters; 1330-1530: M quarters; 1730-1930: M quarters; 2130-2330: M quarters21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Hockey: 1400-1600: W semis; 1900-2100: W semis21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Sailing: 1200-1900: Mixed dinghy, Mixed multihull medal races, M/W Kite21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Skateboard: 1230-1600: M park preliminaries; 1730-1900: M park medal final21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Sport climbing: 1000-1315: M boulder/lead semis (lead), W speed medal finals21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Table tennis: 1000-1300: M/W team quarters; 1500-1800: M/W team quarters; 2000-2300: M team semis21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Taekwondo: 0900-1230: M 58kg, W 49kg qualification rounds; 1430-1730: M 58kg, W 49kg quarters, semis; 1930-2300: M 58kg, W 49kg repechage rounds and medal finals21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Track cycling: 1245-1545: M sprint qualifying, early rounds, repechage rounds, W keirin first round, repechage, W team pursuit first round; 1730-2025: M sprint early rounds, repechage rounds, M team pursuit medal finals, W team pursuit medal finals21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Volleyball: 1600-1830: M semis; 2000-2230: M semis21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Water polo: 1400-1700: M quarters (2 matches); 1900-2200: M quarters (2 matches)21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Weightlifting: 1500-1730: Men’s 61kg final; 1930-2200: W 49kg final21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Wrestling: 1100-1330: M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg repechage, M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg semis, M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg medal finals21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Play21 gold medal events
Wednesday 7 August 2024Men’s Park – Skateboarding | Tokyo 2020 Replays21 gold medal events
Thursday 8 August 2024Athletics (track and field): 1005: W heptathlon 100m hurdles; 1025: W shot put qualification; 1035: W 100m hurdles repechage; 1105: W heptathlon high jump; 1110: W 4x100m relay round 1; 1135: M 4x100m relay round 1; 1200: M 800m repechage; 1935: W heptathlon shot put; 1935: W 1500m semis; 2000: W long jump final; 2025: M javelin throw final; 2030: M 200m final; 2055: W heptathlon 200m; 2125: W 400m hurdles final; 2145: M 110m hurdles final26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Basketball: 1730-1930: M semis; 2100-2300: M semis26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Beach volleyball: 1700-1900: M/W semis (2 matches); 2100-2300: M/W semis (2 matches)26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Boxing: 2130-2330: W 75kg, M 57kg semis, W 54kg, M 51kg final26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Canoe sprint: 1030-1430: M C2 500m, M K4 500m, W C2 500m, W K4 500m semis and finals26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Diving: 1000-1200: W 3m springboard semis; 1500-1700: M 3m springboard final26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Football: 1700-2000: M bronze-medal game26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Golf: 0900-1800: W golf round 226 gold medal events
Thursday 8 August 2024Handball: 1630-1830: W semis; 2130-2330: W semis26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Hockey: 1400-1600: M bronze-medal game; 1900-2130: M gold-medal game26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Modern pentathlon: 1100-1730: M/W fencing ranking round26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Rhythmic gymnastics: 1000-1300: Ind. All-around qualification; 1500-1800: Ind. all-around qualification26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Sailing: 1200-1900: M/W Kite medal series26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Sport climbing: 1000-1315: W boulder/lead semis (lead), M speed medal finals26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Swimming: 0730-1030: W 10km marathon final26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Table tennis: 1000-1300: M team semis; 1500-1800: W team semis; 2000-2300: W team semis26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Taekwondo: 0900-1230: M 68kg, W 57kg qualification rounds; 1430-1730: M 68kg, W 57kg quarters, semis; 1930-2300: M 68kg, W 57kg repechage rounds and medal finals26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Track cycling: 1700-2025: M sprint quarters, classification races, M omnium (medal final), W keirin quarters, semis, medal final26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Volleyball: 1600-1830: W semis; 2000-2230: W semis26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Water polo: 1300-1600: W classification matches & semis (2 matches); 1800-2100: W classification matches & semis (2 matches)26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Weightlifting: 1500-1730: W 59kg final; 1930-2200: M 73kg final26 gold medal events
Thursday 8 August 2024Wrestling: 1100-1330: M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg repechage, M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg semis, M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg medal finals26 gold medal events
Friday 9 August 2024Artistic swimming: 1930-2130: Duet technical routine33 gold medal events
Friday 9 August 2024Athletics (track and field): 1005: W heptathlon long jump; 1040: W 4x400m relay round 1; 1105: M 4x400m relay round 1; 1120: W heptathlon javelin throw A; 1130: M 800m semis; 1205: W 100m hurdles semis; 1230: W heptathlon javelin throw B; 1930: W 4x100m relay final; 1940: W shot put final; 1945: M 4x100m relay final; 2000: W 400m final; 2010: M triple jump final; 2015: W heptathlon 800m final; 2055: W 10,000m final; 2145: M 400m hurdles final33 gold medal events
Friday 9 August 2024Basketball: 1730-1930: W semis; 2100-2300: W semis33 gold medal events
Friday 9 August 2024Beach volleyball: 2100-0000: M or W medal finals (2 matches)33 gold medal events
Friday 9 August 2024Boxing: 2130-2330: W 50kg, W 66kg, M 71kg, M 92kg final33 gold medal events
Friday 9 August 2024Breaking: 1600-1810: W ind. qualifying; 2000-2200: W ind. final33 gold medal events
Friday 9 August 2024Canoe sprint: 1030-1440: M K2 500m, W C1 200m, W K2 500m semis and finals33 gold medal events
Friday 9 August 2024Diving: 1000-1200: M 10m platform preliminary; 1500-1700: W 3m springboard final33 gold medal events
Friday 9 August 2024Football: 1500-1800: W bronze-medal game; 1800-2130: M gold-medal game33 gold medal events
Friday 9 August 2024Golf: 0900-1800: W golf round 333 gold medal events
Friday 9 August 2024Handball: 1630-1830: M semis; 2130-2330: M semis33 gold medal events
Friday 9 August 2024Hockey: 1400-1600: W bronze-medal game; 2000-2230: W gold-medal game33 gold medal events
Friday 9 August 2024Modern pentathlon: 13:00 – 19:00: M semi-final 1 and semi-final 233 gold medal events
Friday 9 August 2024Rhythmic gymnastics: 1000-1230: Group all-around qualification; 1430-1700: Ind. all-around final33 gold medal events
Friday 9 August 2024Sport climbing: 1000-1330: M boulder/lead medal final33 gold medal events
Friday 9 August 2024Swimming: 0730-1030: M 10km marathon final33 gold medal events
Friday 9 August 2024Table tennis: 1000-1300: M team bronze medal final; 1500-1830: M team gold medal final33 gold medal events
Friday 9 August 2024Taekwondo: 0900-1230: M 80kg, W 67kg qualification rounds; 1430-1730: M 80kg, W 67kg quarters, semis; 1930-2300: M 80kg, W 67kg repechage rounds and medal finals33 gold medal events
Friday 9 August 2024Track cycling: 1400-1600: M sprint semis, W sprint qualifying, early rounds, repechage rounds; 1800-2015: M sprint medal finals, W Madison final, W sprint early rounds, repechage rounds33 gold medal events
Friday 9 August 2024Volleyball: 1600-1830: M bronze-medal game33 gold medal events
Friday 9 August 2024Water polo: 1300-1600: M classification matches & semis (2 matches); 1800-2100: M classification matches & semis (2 matches)33 gold medal events
Friday 9 August 2024Weightlifting: 1500-1730: M 89kg final; 1930-2200: W 71kg final33 gold medal events
Friday 9 August 2024Wrestling: 1100-1330: M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg repechage, M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg semis, M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg medal finals33 gold medal events
Friday 9 August 2024Play33 gold medal events
Friday 9 August 2024Is breaking an art or a sport? B-boys and B-girls have the answer33 gold medal events
Saturday 10 August 2024Artistic swimming: 1930-2200: Duet free routine (medal final)39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Athletics (track and field): 0800-1100: M marathon final; 1910: M high jump final; 1925: M 800m final; 1940: W javelin throw final; 1945: W 100m hurdles final; 2000: M 5000m final; 2025: W 1500m final; 2112: M 4x400m relay final; 2122: W 4x400m relay final39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Basketball: 1100-1300: M bronze-medal game; 2130-0000: M gold-medal game39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Beach volleyball: 2100-0000: M or W medal finals (2 matches)39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Boxing: 2130-2330: W 57kg, W 75kg, M 57kg, M +92kg final39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Breaking: 1600-1810: M ind. qualifying; 2000-2200: M ind. final39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Canoe sprint: 1030-1420: M C1 1000m, M K1 1000m, W K1 500m semis and finals39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Diving: 1000-1200: M 10m platform semis; 1500-1700: M 10m platform final39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Football: 1700-2030: W gold-medal game39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Golf: 0900-1830: W golf round 4 (medal final)39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Handball: 1000-1200: W bronze-medal game; 1500-1730: W gold-medal game39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Modern pentathlon: 09:30 – 15:30: W semi-final 1 and semi-final 2; 17:30 – 20:00: M final39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Rhythmic gymnastics: 1400-1545: Group all-around final39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Sport climbing: 1000-1330: W boulder/lead medal final39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Table tennis: 1000-1300: W team bronze medal final; 1500-1830: W team gold medal final39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Taekwondo: 0900-1230: M +80kg, W +67kg qualification rounds; 1430-1730: M +80kg, W +67kg quarters, semis; 1930-2300: M +80kg, W +67kg repechage rounds and medal finals39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Track cycling: 1700-2020: M keirin first round, repechage, M Madison final, W sprint quarters, classification races39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Volleyball: 1300-1545: M gold-medal game; 1715-1945: W bronze-medal game39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Water polo: 0900-1200: W bronze-medal game; 1400-2100: W/M classification matches, W gold-medal game39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Weightlifting: 1130-1400: M 102kg final; 1600-1830: W 81kg final; 2030-2300: M +102kg final39 gold medal events
Saturday 10 August 2024Wrestling: 1100-1330: M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg repechage, M freestyle 65kg, M freestyle 97kg, W freestyle 76kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M freestyle 65kg, M freestyle 97kg, W freestyle 76kg semis, M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg medal finals39 gold medal events
Sunday 11 August 2024Athletics (track and field): 0800-1115: W marathon final13 gold medal events
Sunday 11 August 2024Basketball: 1130-1330: W bronze-medal game; 1530-1800: W gold-medal game13 gold medal events
Sunday 11 August 2024Handball: 0900-1100: M bronze-medal game; 1330-1600: M gold-medal game13 gold medal events
Sunday 11 August 2024Modern pentathlon: 1100-1330: W final13 gold medal events
Sunday 11 August 2024Track cycling: 1100-1440: M keirin quarters, semis, medal finals, W sprint semis, medal finals, W omnium (medal final)13 gold medal events
Sunday 11 August 2024Volleyball: 1300-1545: W gold-medal game13 gold medal events
Sunday 11 August 2024Water polo: 0900-1200: M bronze-medal game; 1400-1550: M gold-medal game13 gold medal events
Sunday 11 August 2024Weightlifting: 1130-1400: W +81kg final13 gold medal events
Sunday 11 August 2024Wrestling: 1100-1415: M freestyle 65kg, M freestyle 97kg, W freestyle 76kg repechage and medal finals13 gold medal events
Sunday 11 August 2024Closing Ceremony13 gold medal events

Wednesday 24 July 2024

  • Football: 1500-2300: M group stage (8 matches)
  • Rugby sevens: 1530-2200: M pool rounds

Thursday 25 July 2024

  • Archery: 0930-1230: W ranking round; 1415-1715: M ranking round
  • Football: 1700-2300: W group stage (6 matches)
  • Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)
  • Rugby sevens: 1400-1700: M pool rounds; 2000-2300: M placement matches, quarters

Friday 26 July 2024

  • Opening Ceremony

Saturday 27 July 2024 (14 gold medal events)

  • Artistic gymnastics: 1100-1330; 1530-1800; 2000-2230: M qualifications
  • Badminton: 0830-1200: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W singles & doubles group stage
  • Basketball: 1100-1515: M group phase (2 matches); 1715-1900: M group phase (1 match); 2100-2245: M group phase (1 match)
  • Beach volleyball: 1400-1600: M/W preliminary phase (2 matches); 1800-2000: M/W preliminary phase (2 matches); 2200-0000: M/W preliminary phase (2 matches)
  • Boxing: 1530-1755: W 54kg, W 60kg, M 63.5kg, M 80kg round of 32 or round of 16; 2000-2255: W 54kg, W 60kg, M 63.5kg, M 80kg round of 32 or round of 16
  • Canoe slalom: 1500-1910: M C1 heats, W K1 heats
  • Diving: 1100-1200: W synchro 3m springboard final
  • Equestrian: 0930-1830: Eventing dressage
  • Fencing: 1000-1640: W épée, M sabre through quarters; 1900-2250: W épée, M sabre semis, medal finals
  • Football: 1500-2300: M group stage (8 matches)
  • Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: M/W pool stage (2 matches); 1730-2230: M/W pool stage (2 matches)
  • Judo: 1000-1400: W -48kg, M -60kg elimination rounds; 1600-1900: W -48kg, M -60kg medal rounds
  • Road cycling: 1430-1830: M/W ind. time trial finals
  • Rowing: 0900-1310: M single sculls, W single sculls, M double sculls, W double sculls, M quadruple sculls, W quadruple sculls heats
  • Rugby sevens: 1430-2045: M placement matches, semis, medal finals
  • Shooting: 0900-1345: M/W 10m air pistol, Mixed team 10m air rifle qualification; 1030-1150: Mixed team 10m air rifle finals
  • Skateboard: 1200-1530: M street preliminaries; 1700-1900: M street medal final
  • Surfing: 1900-0430 (0700-1630 Tahiti time): M/W round 1
  • Swimming: 1100-1300: W 100m fly, W 400m free, M 100m breast, M 400m free, W 4x100m free relay, M 4x100m free relay heats; 2030-2230: W 100m fly semis, M 400m free, W 400m free finals, M 100m breast semis, W 4x100m free relay, M 4x100m free relay finals
  • Table tennis: 1500-1800: M/W singles preliminary round, Mixed doubles round of 16; 2000-2300: M/W singles round 1
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, doubles
  • Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round
  • Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

Sunday 28 July 2024 (13 gold medal events)

  • Archery: 0930-1105: W team eliminations; 1415-1755: W team medal rounds
  • Artistic gymnastics: 0930-1320; 1450-1630; 1800-1940; 2110-2250: W qualifications
  • Badminton: 0830-1200: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W/Mixed singles & doubles group stage
  • Basketball: 1100-1515: M/W group phase (2 matches); 1715-1900: M/W group phase (1 match); 2100-2245: M/W group phase (1 match)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)
  • Boxing: 1100-1310: W 50kg, W 66kg, M 51kg, M 57kg, M 71kg, M 92kg round of 32 or round of 16; 1530-1740: W 50kg, W 66kg, M 51kg, M 57kg, M 71kg, M 92kg round of 32 or round of 16; 2000-2210: W 50kg, W 75kg, M 71kg, M 92kg round of 32 or round of 16
  • Canoe slalom: 1530-1850: W K1 semis, finals
  • Equestrian: 1030-1530: Eventing cross-country
  • Fencing: 0930-1650: M épée, W foil through quarters; 1900-2310: M épée, W foil semis, medal finals
  • Football: 1700-2300: W group stage (6 matches)
  • Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: M pool stage (2 matches); 1730-2230
  • Judo: 1000-1400: W -52kg, M -66kg elimination rounds; 1600-1900: W -52kg, M -66kg medal rounds
  • Mountain bike: 1400-1630: W cross-country final
  • Rowing: 0900-1310: W single sculls, M single sculls, W double sculls, M double sculls repechage, W coxless pair, M coxless pair, W lightweight double sculls, M lightweight double sculls, W coxless four, M coxless four heats
  • Rugby sevens: 1530-2200: W pool rounds
  • Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff
  • Shooting: 0915-1230: M/W 10m air rifle qualification; 0930-1305: M/W 10m air pistol finals
  • Skateboard: 1200-1530: W street preliminaries; 1700-1900: W street medal final
  • Surfing: 1900-0430 (0700-1630 Tahiti time): M/W round 2
  • Swimming: 1100-1300: M 200m free, M 400m IM, W 100m breast, M 100m back, W 200m free heats; 2030-2230: M 400m IM, W 100m fly finals, M 200m free, W 100m breast, M 100m back semis, M 100m breast final, W 200m free semis
  • Table tennis: 1000-1400: M/W singles round 1; 1600-1800: Mixed doubles quarters; 2000-2300: M/W singles round 1
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, doubles
  • Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round
  • Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)

Monday 29 July 2024 (18 gold medal events)

  • Archery: 0930-1105: M team eliminations; 1415-1755: M team medal rounds
  • Artistic gymnastics: 1730-2030: M team final
  • Badminton: 0830-1200: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W/Mixed singles & doubles group stage
  • Basketball: 1100-1515: W group phase (2 matches); 1715-1900: W group phase (1 match); 2100-2245: W group phase (1 match)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)
  • Boxing: 1100-1310: W 60kg, M 63.5kg, M +92kg round of 32 or round of 16; 1530-1740: W 60kg, M 63.5kg, M +92kg round of 32 or round of 16; 2000-2210: W 60kg, M 63.5kg, M +92kg round of 32 or round of 16
  • Canoe slalom: 1530-1830: M C1 semis, finals
  • Diving: 1100-1200: M synchro 10m platform final
  • Equestrian: 1100-1630: Eventing jumping team final, eventing jumping ind. final
  • Fencing: 0930-1650: M foil, W sabre through quarters; 1900-2310: M foil, W sabre semis, medal finals
  • Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: W pool stage (2 matches); 1730-2230
  • Judo: 1000-1400: W -57kg, M -73kg elimination rounds; 1600-1900: W -57kg, M -73kg medal rounds
  • Mountain bike: 1400-1630: M cross-country final
  • Rowing: 0930-1220: M single sculls, W single sculls semis E/F, M coxless pair, W pais, M lightweight double sculls, W lightweight double sculls, M quadruple sculls, W quadruple sculls repechage, M eight, W eight heats
  • Rugby sevens: 1400-1700: W pool rounds; 2000-2300: W placement matches, quarters
  • Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff
  • Shooting: 0915-1305: Mixed team 10m air pistol qualification, M/W 10m air rifle finals; 0900-1400: M trap qualification day 1
  • Surfing: 1900-0430 (0700-1630 Tahiti time): M/W round 3
  • Swimming: 1100-1300: W 400m IM, W 100m back, M 800m free heats; 2030-2230: W 400m IM, M 200m free finals, W 100m back semis, M 100m back, W 100m breast, W 200m free finals
  • Table tennis: 1000-1400: M/W singles round 1; 1600-1800: Mixed doubles semis; 2000-2300: M/W singles round 2
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, M/W/Mixed doubles
  • Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round
  • Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

Tuesday 30 July 2024 (14 gold medal events)

  • Archery: 1200-1555: M/W ind. eliminations; 1745-2025: M/W ind. eliminations
  • Artistic gymnastics: 1815-2030: W team final
  • Badminton: 0830-1200: M/W singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W singles & doubles group stage
  • Basketball: 1100-1515: M group phase (2 matches); 1715-1900: M group phase (1 match); 2100-2245: M group phase (1 match)
  • Basketball 3X3: 1730-1930: M/W pool round (4 matches); 2100-2300: M/W pool round (4 matches)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)
  • BMX freestyle: 1325-1630: M/W seeding round
  • Boxing: 1100-1340: W 54kg, W 57kg, M 51kg, M 80kg round of 32 or round of 16; 1530-1810: W 54kg, W 57kg, M 51kg, M 80kg round of 32 or round of 16; 2000-2240: W 54kg, W 57kg, M 51kg, M 80kg round of 32 or round of 16
  • Canoe slalom: 1500-1910: M K1 heats, W C1 heats
  • Equestrian: 1100-1630: Dressage Grand Prix qualifier
  • Fencing: 1200-1730: W épée team through semis, placement matches; 1930-2140: W épée team medal finals
  • Football: 1500-2300: M group stage (8 matches)
  • Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: M pool stage (2 matches)
  • Judo: 1000-1400: W -63kg, M -81kg elimination rounds; 1600-1900: W -63kg, M -81 kg medal rounds
  • Rowing: 0930-1150: W single sculls, M single sculls quarters, W double sculls, M double sculls semis, W four, M four repechage
  • Rugby sevens: 1430-2045: W placement matches, semis, medal finals
  • Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff
  • Shooting: 0930-1050: Mixed team 10m air pistol finals0900-1705: W trap qualification day 1, M trap qualification day 2 and finals
  • Surfing: 1900-0515 (0700-1715 Tahiti time): M/W quarters, semis, finals
  • Swimming: 1100-1300: W 200m fly, M 100m free, W 1500m free, W 100m free, M 200m breast, M 4x200m free relay heats; 2030-2230: M 100m free, W 200m fly semis, W 100m back, M 800m free finals, W 100m free, M 200m breast semis, M 4x200m free relay final
  • Table tennis: 1000-1200: M/W singles round 2; 1330-1600: Mixed doubles medal finals
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, M/W/Mixed doubles
  • Triathlon: 0800-1030: M ind. final
  • Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round
  • Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)

Wednesday 31 July 2024 (17 gold medal events)

  • Archery: 1200-1555: M/W ind. eliminations; 1745-2025: M/W ind. eliminations
  • Artistic gymnastics: 1730-2015: M ind. all-around final
  • Badminton: 0830-1200: M/W singles group stage; 1400-1730: M/W singles group stage; 1930-2300: M/W singles group play stage, Mixed doubles quarters
  • Basketball: 1100-1515: M/W group phase (2 matches); 1715-1900: M/W group phase (1 match); 2100-2245: M/W group phase (1 match)
  • Basketball 3X3: 1730-1930: M/W pool round (4 matches); 2100-2300: M/W pool round (4 matches)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)
  • BMX freestyle: 1310-1630: M/W final
  • Boxing: 1100-1325: W 60kg quarters, W 66kg, M 57kg, M 71kg round of 32 or round of 16; 1530-1810: W 60kg quarters, W 66kg, M 57kg, M 71kg round of 32 or round of 16; 2000-2225: W 60kg quarters, W 66kg, M 57kg, M 71kg round of 32 or round of 16
  • Canoe slalom: 1530-1830: W C1 semis, finals
  • Diving: 1100-1200: W synchro 10m platform final
  • Equestrian: 1000-1530: Dressage Grand Prix qualifier
  • Fencing: 1200-1730: M sabre team through semis, placement matches; 1930-2140: M sabre team medal finals
  • Football: 1700-2300: W group stage (6 matches)
  • Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: M/W pool stage (2 matches); 1730-2230: M/W pool stage (2 matches)
  • Judo: 1000-1400: W -70kg, M -90kg elimination rounds; 1600-1900: W -70kg, M -90kg medal rounds
  • Rowing: 0930-1310: M lightweight double sculls, W lightweight double sculls final C, M single sculls, W single sculls semis C/D, M coxless pair, W coxless pair, M lightweight double sculls, W lightweight double sculls semis, M quadruple sculls, W quadruple sculls final B and medal final
  • Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff
  • Shooting: 0900-1030: M 50m rifle 3 pos. qualification; 0900-1705: W trap qualification day 2 and finals
  • Surfing: Reserve day
  • Swimming: 1100-1300: W 200m breast, M 200m back, W 200m fly heats; 2030-2230: W 100m free, M 200m fly finals, W 200m fly semis, W 1500m free final, M 200m back, W 200m breast, M 200m breast, M 100m free finals
  • Table tennis: 1000-1300: M/W singles round 2; 1500-1800: M/W singles round 3; 2000-2300: M/W singles round 3
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (outside courts): M singles, W/Mixed doubles
  • Triathlon: 0800-1040: W ind. final
  • Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round
  • Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

Thursday 1 August 2024 (18 gold medal events)

  • Archery: 0930-1325: M/W ind. eliminations; 1530-1925: M/W ind. eliminations
  • Artistic gymnastics: 1815-2025: W ind. all-around final
  • Athletics (track and field): 0730-0905: M 20km race walk final; 0920-1105: W 20km race walk final
  • Badminton: 0830-1100: M singles round of 16, W doubles quarters; 1300-1630: M doubles quarters, M singles round of 16; 1830-2200: W singles round of 16, Mixed doubles semis
  • Basketball: 1100-1515: W group phase (2 matches); 1715-1900: W group phase (1 match); 2100-2245: W group phase (1 match)
  • Basketball 3X3: 0900-1100: M/W pool round (4 matches); 1230-1430: M/W pool round (4 matches); 1800-2000: M/W pool round (4 matches); 2130-2330: M/W pool round (4 matches)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)
  • BMX racing: 2000-2220: M/W quarters and last-chance runs
  • Boxing: 1100-1325: W 50kg, W 75kg round of 32 or round of 16, W 54kg, M 63.5kg, M 92kg quarters; 1530-1810: W 50kg, W 75kg round of 32 or round of 16, W 54kg, M 63.5kg, M 92kg quarters; 2000-2225: W 50kg, W 75kg round of 32 or round of 16, W 54kg, M 63.5kg, M 92kg quarters
  • Canoe slalom: 1530-1835: M K1 semis, finals
  • Equestrian: 1100-1400: Jumping team qualifier
  • Fencing: 1000-1710: W foil team through semis, placement matches; 1910-2200: W foil team medal finals
  • Golf: 0900-1800: M golf round 1
  • Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: W pool stage (2 matches); 1730-2230
  • Judo: 1000-1400: W -78kg, M -100kg elimination rounds; 1600-1900: W -78kg, M -100kg medal rounds
  • Rowing: 0930-1240: W single sculls, M single sculls semis, W eight, M eight repechage, W double sculls, M double sculls, W coxless four, M coxless four final B, W double sculls, M double sculls, W coxless four, M coxless four medal final
  • Sailing: 1200-1900: M/W skiff medal races, M/W windsurfing, dinghy
  • Shooting: 0930-1050: M 50m rifle 3 pos. finals; 1200-1330: W 50m rifle 3 pos. qualification
  • Surfing: Reserve day
  • Swimming: 1100-1300: W 200m back, M 50m free, M 200m IM, W 4x200m free relay heats; 2030-2230: W 200m fly, M 200m back finals, M 50m free semis, W 200m breast final, W 200m back, M 200m IM semis, W 4x200m free relay final
  • Table tennis: 1000-1300: M/W singles quarters; 1500-1800: M/W singles quarters; 2000-2300: M/W singles quarters
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M singles quarters, W singles semis; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M singles quarters, W singles semis; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M singles quarters, W/Mixed doubles semis; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): W/Mixed doubles semis
  • Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round
  • Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)

Friday 2 August 2024 (23 gold medal events)

  • Archery: 0930-1205: Mixed team eliminations; 1415-1725: Mixed team medal rounds
  • Athletics (track and field): 1005: M decathlon 100m; 1010: M hammer throw qualification A; 1015: W high jump qualification; 1035: W 100m preliminary round; 1055: M decathlon long jump; 1105: M 1500m round 1; 1135: M hammer throw qualification B; 1150: W 100m round 1; 1215: M decathlon shot put; 1800: M decathlon high jump; 1810: W 5000m round 1; 1815: W triple jump qualification; 1855: W discus throw qualification A; 1910: Mixed 4x400m relay round 1; 1945: W 800m round 1; 2010: M shot put qualification; 2020: W discus throw qualification B; 2050: M decathlon 400m; 2120: M 10,000m final
  • Badminton: 0830-1300: M/W doubles semis; 1500-2230: M singles quarters, Mixed doubles medal matches
  • Basketball: 1100-1515: M group phase (2 matches); 1715-1900: M group phase (1 match); 2100-2245: M group phase (1 match)
  • Basketball 3X3: 0900-1100: M/W pool round (4 matches); 1230-1430: M/W pool round (4 matches); 1730-1930: M/W pool round (4 matches); 2100-2300: M/W pool round (4 matches)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)
  • BMX racing: 2000-2230: M/W semis and finals
  • Boxing: 1530-1810: W 57kg round of 32 or round of 16, M 51kg, M 80kg, M +92kg quarters; 2000-2240: W 57kg round of 32 or round of 16, M 51kg, M 80kg, M +92kg quarters
  • Diving: 1100-1200: M synchro 3m springboard final
  • Equestrian: 1400-1630: Jumping team final
  • Fencing: 1200-1730: M épée team through semis, placement matches; 1930-2140: M épée team medal finals
  • Football: 1500-0000: M quarters (4 matches)
  • Golf: 0900-1800: M golf round 2
  • Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: M pool stage (2 matches); 1730-2230
  • Judo: 1000-1400: W +78kg, M +100kg elimination rounds; 1600-1900: W +78kg, M +100kg medal rounds
  • Rowing: 0930-1250: M single sculls, W single sculls finals F/E/D, M coxless pair, W coxless pair, M lightweight double sculls, W lightweight double sculls final B, M coxless pair, W coxless pair, M lighweight double sculls, W lightweight double sculls medal final
  • Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing medal series, M/W/Mixed dinghy
  • Shooting: 0900-1400: W 25m pistol qualification; 0930-1050: W 50m rifle 3 pos. finals; 0900-1400: M skeet qualification day 1
  • Surfing: Reserve day
  • Swimming: 1100-1300: M 100m fly, W 200m IM, W 800m free, Mixed 4x100m medley relay heats; 2030-2230: M 50m free, W 200m back, M 200m IM finals, M 100m fly, W 200m IM semis
  • Table tennis: 1000-1200: M/W singles semis; 1330-1530: M/W singles semis
  • Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M singles semis, W singles bronze medal final1900-2330 (Court Philippe Chartrier): M singles semis, Mixed doubles gold medal final1200-1700 (Court Suzanne Lenglen): M/Mixed doubles bronze medal final
  • Trampoline gymnastics: 1200-1430: W final; 1800-2030: M final
  • Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round
  • Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

Saturday 3 August 2024 (28 gold medal events)

  • Archery: 0930-1115: W ind. eliminations; 1300-1520: W ind. medal rounds
  • Artistic gymnastics: 1530-1800: M floor, W vault, M pommel horse finals
  • Athletics (track and field): 1005: M decathlon 110m hurdles; 1010: M pole vault qualification; 1035: M 100m preliminary round; 1055: M decathlon discus throw A; 1110: W 800m repechage; 1145: M 100m round 1; 1200: M decathlon discus throw B; 1340: M decathlon pole vault; 1910: M decathlon javelin throw A; 1915: M 1500m repechage; 1935: M shot put final; 1950: W 100m semis; 2010: M decathlon javelin throw B; 2020: W triple jump final2055: Mixed 4x400m relay final; 2120: W 100m final; 2145: M decathlon 1500m final
  • Badminton: 0830-1300: W singles quarters; 1500-1730: W doubles medal matches
  • Basketball: 1100-1515: M/W group phase (2 matches); 1715-1900: M/W group phase (1 match); 2100-2245: M/W group phase (1 match)
  • Basketball 3X3: 1730-1930: W Pool round (4 matches); 2130-2230: W Play-in round (2 matches)
  • Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1600-1900: M/W preliminary phase or lucky loser round (3 matches); 2100-0000: M/W lucky loser round (3 matches)
  • Boxing: 1530-1755: W 50kg, W 66kg, M 57kg, M 71kg quarters, W 60kg semis; 2000-2225: W 50kg, W 66kg, M 57kg, M 71kg quarters, W 60kg semis
  • Canoe slalom: 1530-1915: M/W kayak cross single Round 1 and repechage
  • Equestrian: 1000-1630: Dressage Grand Prix Special team final
  • Fencing: 1130-1700: W sabre team through semis, placement matches; 1900-2110: W sabre team medal finals
  • Football: 1500-0000: W quarters (4 matches)
  • Golf: 0900-1800: M golf round 3
  • Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: W pool stage (2 matches)
  • Judo: 0800-1400: Mixed team elimination rounds, repechage, semis; 1600-1900: Mixed team medal rounds
  • Road cycling: 1100-1815: M road race
  • Rowing: 0930-1140: W single sculls, M single sculls finals C/B and medal final, W eight, M eight medal final
  • Sailing: 1200-1900: M/W/Mixed dinghy, Mixed multihull
  • Shooting: 0930-1050: W 25m pistol finals0900-1705: W skeet qualification day 1, M skeet qualification day 2 and finals
  • Surfing: Reserve day
  • Swimming: 1100-1300: W 50m free, M 1500m free, M 4x100m medley relay, W 4x100m medley relay heats; 2030-2230: M 100m fly final, W 50m free semis, W 200m IM, W 800m free, Mixed 4x100m medley relay finals
  • Table tennis: 1330-1600: W singles medal finals
  • Tennis: 1200-1900 (Court Philippe Chartrier): M singles bronze medal final, W singles, M doubles gold medal finals
  • Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round
  • Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)

Sunday 4 August 2024 (20 gold medal events)

  • Archery: 0930-1115: M ind. eliminations; 1300-1520: M ind. medal rounds
  • Artistic gymnastics1500-1740: M rings, W uneven bars, M vault finals
  • Athletics (track and field): 1005: W 3000m steeplechase round 1; 1020: W hammer throw qualification A; 1055: W 200m round 1; 1100: M long jump qualification; 1145: W hammer throw qualification B; 1150: M 110m hurdles round 1; 1235: W 400m hurdles round 1; 1905: M 400m round 1; 1950: W high jump final; 2000: M 100m semis; 2030: M hammer throw final; 2035: W 800m semis; 2110: M 1500m semis; 2150: M 100m final
  • Badminton: 0830-1300: M/W singles semis; 1500-1730: M doubles medal matches
  • Basketball: 1100-1515: W group phase (2 matches); 1715-1900: W group phase (1 match); 2100-2245: W group phase (1 match)
  • Basketball 3X3: 1730-1930: M pool round (4 matches); 2130-2230: M Play-in round (2 matches)
  • Beach volleyball: 0900-1100: M/W round of 16 (2 matches); 1300-1500: M/W round of 16 (2 matches); 1700-1900: M/W round of 16 (2 matches); 2100-2300: M/W round of 16 (2 matches)
  • Boxing: 1100-1325: W 57kg, W 75kg quarters, W 54kg, M 51kg, M 63.5kg, M 80kg, M 92kg semis1530-1755: W 57kg, W 75kg quarters, W 54kg, M 51kg, M 63.5kg, M 80kg, M 92kg semis
  • Canoe slalom: 1530-1725: M/W kayak cross single heats
  • Equestrian: 1000-1400: Dressage Grand Prix Freestyle ind. final
  • Fencing: 1000-1710: M foil team through semis, placement matches; 1910-2200: M foil team medal finals
  • Golf0900-1830: M golf round 4 (medal final)
  • Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)
  • Hockey: 1000-1500: M quarters (2 matches); 1730-2230: M quarters (2 matches)
  • Road cycling: 1400-1845: W road race
  • Rowing: Reserve day
  • Sailing: 1200-1900: M/W Kite, M/W/Mixed dinghy, Mixed multihull
  • Shooting: 0900-1700: M 25m rapid fire pistol qualification; 0930-1705: W skeet qualification day 2 and finals
  • Surfing: Reserve day
  • Swimming: 1830-2030: W 50m free, M 1500m free, M 4x100m medley relay, W 4x100m medley relay finals
  • Table tennis: 1330-1600: M singles medal finals
  • Tennis: 1200-1900 (Court Philippe Chartrier): W doubles bronze, gold medal finals, M singles gold medal final
  • Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round
  • Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

Monday 5 August 2024 (17 gold medal events)

  • Artistic gymnastics: 1145-1515: M parallel bars, W balance beam, M horizontal bar, W floor finals
  • Artistic swimming: 1930-2100: Team technical routine
  • Athletics (track and field): 1005: M 400m hurdles round 1; 1010: M discus throw qualification A; 1040: W pole vault qualification; 1050: W 400m hurdles repechage; 1120: M 400m repechage; 1135: M discus throw qualification B; 1155: W 400m round 1; 1250: W 200m repechage; 1900: M pole vault final; 1904: M 3000m steeplechase round 1; 1955: M 200m round 1; 2035: W discus throw final; 2045: W 200m semis; 2110: W 5000m final; 2145: W 800m final
  • Badminton: 0945-1230: W singles medal matches; 1430-1730: M singles medal matches
  • Basketball 3X3: 1730-1930: M/W semis; 2100-2330: M/W medal finals
  • Beach volleyball: 0900-1100: M/W round of 16 (2 matches); 1300-1500: M/W round of 16 (2 matches); 1700-1900: M/W round of 16 (2 matches); 2100-2300: M/W round of 16 (2 matches)
  • Canoe slalom: 1530-1730: M/W kayak cross semis, finals
  • Diving: 1000-1210: W 10m platform preliminary; 1500-1700: W 10m platform semis
  • Equestrian: 1400-1800: Jumping ind. qualifier
  • Football: 1800-2100; 2100-0000: M semis
  • Hockey: 1000-1500: W quarters (2 matches); 1730-2230: W quarters (2 matches)
  • Sailing: 1200-1900: M/W Kite, M/W/Mixed dinghy, Mixed multihull
  • Shooting: 0930-1050: M 25m rapid fire pistol finals; 0900-1635: Mixed team skeet qualification and finals
  • Sport climbing: 1000-1400: M boulder/lead semis (boulder), W speed qualification
  • Table tennis: 1000-1300: M/W team round of 16; 1500-1800: M/W team round of 16; 2000-2300: M/W team round of 16
  • Track cycling: 1700-2020: M team sprint qualifying, M team pursuit qualifying, W team sprint qualifying, first round, medal finals
  • Triathlon: 0800-1010: Mixed team relay final
  • Volleyball: 0900-1130: M quarters; 1300-1530: M quarters; 1700-1930: M quarters; 2100-2330: M quarters
  • Water polo: 1200-1630: M preliminary round (3 matches); 1830-2300: M preliminary round (3 matches)
  • Wrestling: 1500-1700: M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg round of 16, quarters; 2100-2200: M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg semis

Tuesday 6 August 2024 (15 gold medal events)

  • Artistic swimming: 1930-2100: Team free routine
  • Athletics (track and field): 1005: W 1500m round 1; 1020: M javelin throw qualification A; 1050: M 110m hurdles repechage; 1115: W long jump qualification; 1120: W 400m repechage; 1150: M javelin throw qualification B; 1200: M 400m hurdles repechage; 1230: M 200m repechage; 1935: M 400m semis; 1955: W hammer throw final; 2007: W 400m hurdles semis; 2015: M long jump final2050: M 1500m final; 2110: W 3000m steeplechase final; 2140: W 200m final
  • Basketball: 1100-1300: M quarters; 1430-1630: M quarters; 1800-2000: M quarters; 2130-2330: M quarters
  • Beach volleyball: 1700-1900: M/W quarters (2 matches); 2100-2300: M/W quarters (2 matches)
  • Boxing: 2130-2330: W 50kg, W 66kg, M 71kg semis, W 60kg final
  • Canoe sprint: 0930-1450: M C2 500m, M K1 1000m, M K4 500m, W C2 500m, W K1 500m, W K4 500m heats and quarters
  • Diving: 1000-1200: M 3m springboard preliminary; 1500-1700: W 10m platform final
  • Equestrian: 1000-1230: Jumping ind. final
  • Football: 1800-2100; 2100-0000: W semis
  • Handball: 0930-1130: W quarters; 1330-1530: W quarters; 1730-1930: W quarters; 2130-2330: W quarters
  • Hockey: 1400-1600: M semis; 1900-2100: M semis
  • Sailing: 1200-1900: M/W dinghy medal races, M/W Kite, Mixed dinghy, Mixed multihull
  • Skateboard: 1230-1600: W park preliminaries; 1730-1900: W park medal final
  • Sport climbing: 1000-1400: W boulder/lead semis (boulder), M speed qualification
  • Table tennis: 1000-1300: M/W team round of 16; 1500-1800: M/W team quarters; 2000-2300: M/W team quarters
  • Track cycling: 1730-2030: M team sprint first round, medal finals, M team pursuit first round, W team pursuit qualifying
  • Volleyball: 0900-1130: W quarters; 1300-1530: W quarters; 1700-1930: W quarters; 2100-2330: W quarters
  • Water polo: 1400-1700: W quarters (2 matches); 1900-2200: W quarters (2 matches)
  • Wrestling: 1100-1330: M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg repechage, M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg semis, M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg medal finals

Wednesday 7 August 2024 (21 gold medal events)

  • Artistic swimming: 1930-2115: Team acrobatic routine (medal final)
  • Athletics (track and field): 0730-1050: Marathon race walk mixed relay final; 1005: M high jump qualification; 1015: W 100m hurdles round 1; 1025: W javelin throw qualification A; 1100: M 5000m round 1; 1145: M 800m round 1; 1150: W javelin throw qualification B; 1235: W 1500m repechage; 1900: W pole vault final; 1905: M 110m hurdles semis; 1915: M triple jump qualification; 1935: M 400m hurdles semis; 2002: M 200m semis; 2025: M discus throw final; 2045: W 400m semis; 2120: M 400m final; 2140: M 3000m steeplechase final
  • Basketball: 1100-1300: W quarters; 1430-1630: W quarters; 1800-2000: W quarters; 2130-2330: W quarters
  • Beach volleyball: 1700-1900: M/W quarters (2 matches); 2100-2300: M/W quarters (2 matches)
  • Boxing: 2130-2330: W 57kg, M +92kg semis, M 63.5kg, M 80kg final
  • Canoe sprint: 0930-1510: M C1 1000m, M K2 500m, W C1 200m, W K2 500m heats and quarters
  • Diving: 1000-1200: M 3m springboard semis; 1500-1700: W 3m springboard preliminary
  • Golf: 0900-1800: W golf round 1
  • Handball: 0930-1130: M quarters; 1330-1530: M quarters; 1730-1930: M quarters; 2130-2330: M quarters
  • Hockey: 1400-1600: W semis; 1900-2100: W semis
  • Sailing: 1200-1900: Mixed dinghy, Mixed multihull medal races, M/W Kite
  • Skateboard: 1230-1600: M park preliminaries; 1730-1900: M park medal final
  • Sport climbing: 1000-1315: M boulder/lead semis (lead), W speed medal finals
  • Table tennis: 1000-1300: M/W team quarters; 1500-1800: M/W team quarters; 2000-2300: M team semis
  • Taekwondo: 0900-1230: M 58kg, W 49kg qualification rounds; 1430-1730: M 58kg, W 49kg quarters, semis; 1930-2300: M 58kg, W 49kg repechage rounds and medal finals
  • Track cycling: 1245-1545: M sprint qualifying, early rounds, repechage rounds, W keirin first round, repechage, W team pursuit first round; 1730-2025: M sprint early rounds, repechage rounds, M team pursuit medal finals, W team pursuit medal finals
  • Volleyball: 1600-1830: M semis; 2000-2230: M semis
  • Water polo: 1400-1700: M quarters (2 matches); 1900-2200: M quarters (2 matches)
  • Weightlifting: 1500-1730: Men’s 61kg final; 1930-2200: W 49kg final
  • Wrestling: 1100-1330: M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg repechage, M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg semis, M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg medal finals

Thursday 8 August 2024 (26 gold medal events)

  • Athletics (track and field): 1005: W heptathlon 100m hurdles; 1025: W shot put qualification; 1035: W 100m hurdles repechage; 1105: W heptathlon high jump; 1110: W 4x100m relay round 1; 1135: M 4x100m relay round 1; 1200: M 800m repechage; 1935: W heptathlon shot put; 1935: W 1500m semis; 2000: W long jump final2025: M javelin throw final; 2030: M 200m final; 2055: W heptathlon 200m; 2125: W 400m hurdles final; 2145: M 110m hurdles final
  • Basketball: 1730-1930: M semis; 2100-2300: M semis
  • Beach volleyball: 1700-1900: M/W semis (2 matches); 2100-2300: M/W semis (2 matches)
  • Boxing: 2130-2330: W 75kg, M 57kg semis, W 54kg, M 51kg final
  • Canoe sprint: 1030-1430: M C2 500m, M K4 500m, W C2 500m, W K4 500m semis and finals
  • Diving: 1000-1200: W 3m springboard semis; 1500-1700: M 3m springboard final
  • Football: 1700-2000: M bronze-medal game
  • Golf: 0900-1800: W golf round 2
  • Handball: 1630-1830: W semis; 2130-2330: W semis
  • Hockey: 1400-1600: M bronze-medal game; 1900-2130: M gold-medal game
  • Modern pentathlon: 1100-1730: M/W fencing ranking round
  • Rhythmic gymnastics: 1000-1300: Ind. All-around qualification; 1500-1800: Ind. all-around qualification
  • Sailing: 1200-1900: M/W Kite medal series
  • Sport climbing: 1000-1315: W boulder/lead semis (lead), M speed medal finals
  • Swimming: 0730-1030: W 10km marathon final
  • Table tennis: 1000-1300: M team semis; 1500-1800: W team semis; 2000-2300: W team semis
  • Taekwondo: 0900-1230: M 68kg, W 57kg qualification rounds; 1430-1730: M 68kg, W 57kg quarters, semis; 1930-2300: M 68kg, W 57kg repechage rounds and medal finals
  • Track cycling: 1700-2025: M sprint quarters, classification races, M omnium (medal final), W keirin quarters, semis, medal final
  • Volleyball: 1600-1830: W semis; 2000-2230: W semis
  • Water polo: 1300-1600: W classification matches & semis (2 matches); 1800-2100: W classification matches & semis (2 matches)
  • Weightlifting: 1500-1730: W 59kg final; 1930-2200: M 73kg final
  • Wrestling: 1100-1330: M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg repechage, M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg semis, M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg medal finals

Friday 9 August 2024 (33 gold medal events)

  • Artistic swimming: 1930-2130: Duet technical routine
  • Athletics (track and field): 1005: W heptathlon long jump; 1040: W 4x400m relay round 1; 1105: M 4x400m relay round 1; 1120: W heptathlon javelin throw A; 1130: M 800m semis; 1205: W 100m hurdles semis; 1230: W heptathlon javelin throw B; 1930: W 4x100m relay final; 1940: W shot put final; 1945: M 4x100m relay final; 2000: W 400m final; 2010: M triple jump final; 2015: W heptathlon 800m final; 2055: W 10,000m final; 2145: M 400m hurdles final
  • Basketball: 1730-1930: W semis; 2100-2300: W semis
  • Beach volleyball: 2100-0000: M or W medal finals (2 matches)
  • Boxing: 2130-2330: W 50kg, W 66kg, M 71kg, M 92kg final
  • Breaking: 1600-1810: W ind. qualifying; 2000-2200: W ind. final
  • Canoe sprint: 1030-1440: M K2 500m, W C1 200m, W K2 500m semis and finals
  • Diving: 1000-1200: M 10m platform preliminary; 1500-1700: W 3m springboard final
  • Football: 1500-1800: W bronze-medal game; 1800-2130: M gold-medal game
  • Golf: 0900-1800: W golf round 3
  • Handball: 1630-1830: M semis; 2130-2330: M semis
  • Hockey: 1400-1600: W bronze-medal game; 2000-2230: W gold-medal game
  • Modern pentathlon: 13:00 – 19:00: M semi-final 1 and semi-final 2
  • Rhythmic gymnastics: 1000-1230: Group all-around qualification; 1430-1700: Ind. all-around final
  • Sport climbing: 1000-1330: M boulder/lead medal final
  • Swimming: 0730-1030: M 10km marathon final
  • Table tennis: 1000-1300: M team bronze medal final; 1500-1830: M team gold medal final
  • Taekwondo: 0900-1230: M 80kg, W 67kg qualification rounds; 1430-1730: M 80kg, W 67kg quarters, semis; 1930-2300: M 80kg, W 67kg repechage rounds and medal finals
  • Track cycling: 1400-1600: M sprint semis, W sprint qualifying, early rounds, repechage rounds; 1800-2015: M sprint medal finals, W Madison final, W sprint early rounds, repechage rounds
  • Volleyball: 1600-1830: M bronze-medal game
  • Water polo: 1300-1600: M classification matches & semis (2 matches); 1800-2100: M classification matches & semis (2 matches)
  • Weightlifting: 1500-1730: M 89kg final; 1930-2200: W 71kg final
  • Wrestling: 1100-1330: M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg repechage, M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg semis, M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg medal finals

Saturday 10 August 2024 (39 gold medal events)

  • Artistic swimming: 1930-2200: Duet free routine (medal final)
  • Athletics (track and field): 0800-1100: M marathon final; 1910: M high jump final; 1925: M 800m final; 1940: W javelin throw final; 1945: W 100m hurdles final; 2000: M 5000m final; 2025: W 1500m final; 2112: M 4x400m relay final; 2122: W 4x400m relay final
  • Basketball: 1100-1300: M bronze-medal game; 2130-0000: M gold-medal game
  • Beach volleyball: 2100-0000: M or W medal finals (2 matches)
  • Boxing: 2130-2330: W 57kg, W 75kg, M 57kg, M +92kg final
  • Breaking: 1600-1810: M ind. qualifying; 2000-2200: M ind. final
  • Canoe sprint: 1030-1420: M C1 1000m, M K1 1000m, W K1 500m semis and finals
  • Diving: 1000-1200: M 10m platform semis; 1500-1700: M 10m platform final
  • Football: 1700-2030: W gold-medal game
  • Golf: 0900-1830: W golf round 4 (medal final)
  • Handball: 1000-1200: W bronze-medal game; 1500-1730: W gold-medal game
  • Modern pentathlon: 09:30 – 15:30: W semi-final 1 and semi-final 2; 17:30 – 20:00: M final
  • Rhythmic gymnastics: 1400-1545: Group all-around final
  • Sport climbing: 1000-1330: W boulder/lead medal final
  • Table tennis: 1000-1300: W team bronze medal final; 1500-1830: W team gold medal final
  • Taekwondo: 0900-1230: M +80kg, W +67kg qualification rounds; 1430-1730: M +80kg, W +67kg quarters, semis; 1930-2300: M +80kg, W +67kg repechage rounds and medal finals
  • Track cycling: 1700-2020: M keirin first round, repechage, M Madison final, W sprint quarters, classification races
  • Volleyball: 1300-1545: M gold-medal game; 1715-1945: W bronze-medal game
  • Water polo: 0900-1200: W bronze-medal game; 1400-2100: W/M classification matches, W gold-medal game
  • Weightlifting: 1130-1400: M 102kg final; 1600-1830: W 81kg final; 2030-2300: M +102kg final
  • Wrestling: 1100-1330: M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg repechage, M freestyle 65kg, M freestyle 97kg, W freestyle 76kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M freestyle 65kg, M freestyle 97kg, W freestyle 76kg semis, M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg medal finals

Sunday 11 August 2024 (13 gold medal events)

  • Athletics (track and field): 0800-1115: W marathon final
  • Basketball: 1130-1330: W bronze-medal game; 1530-1800: W gold-medal game
  • Handball: 0900-1100: M bronze-medal game; 1330-1600: M gold-medal game
  • Modern pentathlon: 1100-1330: W final
  • Track cycling: 1100-1440: M keirin quarters, semis, medal finals, W sprint semis, medal finals, W omnium (medal final)
  • Volleyball: 1300-1545: W gold-medal game
  • Water polo: 0900-1200: M bronze-medal game; 1400-1550: M gold-medal game
  • Weightlifting: 1130-1400: W +81kg final
  • Wrestling: 1100-1415: M freestyle 65kg, M freestyle 97kg, W freestyle 76kg repechage and medal finals
  • Closing Ceremony